Emeklilikte son dakika gelişmesi! Yumuşak geçiş modeli uygulanacak 2021!

Gelişen ve çeşitli koşullardan ötürü değişen çalışma şartlarına ayak uydurmak üzere yeni atılımlar yapılıyor. Açıklanan ekonomi reform paketinde uzaktan çalışma mevzuatı tamamen yeni nesil, güncel iş modellerine göre düzenlenirken bunun akabinde yeni nesil çalışma şeklinin de yaygınlaşması bekleniyor. Kısa süreli, kısmı ya da uzaktan çalışma sistemiyle beraber yeni iş modelleri sunulup uygulanmaya başlayacak.

Buna bağlı olarak uydu ofis sistemi gibi pek çok sistemin geliştirileceği de ifade ediliyor.  Peki, uydu ofisler nedir? Emeklilikle yumuşak geçiş modeli nedir? Nasıl uygulanacak? Son dönemin en çok merak edilen bu sorularına haberimizde yer verdik. Tüm yanıtları haberimizde, işte ayrıntılar sizlerle…

Türkiye’de uydu ofisler yaygın olacak!

Yaşanan korona virüs süreci tüm dünyayı hem ekonomik hem sosyal anlamda olumsuz etkiledi. Salgınla mücadele kapsamında değişen sosyal yaşamların yanı sıra çalışma şekilleri de farklılık gösterdi. Tüm dünyada salgından önce de yaygın olan uzaktan çalışma sistemi ülkemizin de merkezi çalışma sistemlerinden biri haline geldi. Bu noktada Türkiye’de uzaktan çalışma sistemine ilişkin mevzuat hazırlıklarında geç kalmadı.

Açıklama ile duyurulan yeni ekonomik reform paketinde bu konuya da geniş bir şekilde yer verildi. Bu bağlamda İş Kanunu’na bağlı olarak kısmi süreli çalışanlar için kentlerin çeşitli bölgelerinde uydu ofisler kurulacak. Yaygın olması beklenen iş modellerini sıralamak gerekirse de;

  • Dağıtılmış iş gücü
  • Bölünmüş iş modeli
  • Dönüşümlü ve iş paylaşımlı model
  • Basit ya da vasıflı kayan esnek iş modeli
  • Flextime iş modeli
  • Ödünç iş ilişkisi modeli
  • Yoğunlaştırılmış iş haftası modeli
  • Yıllık iş süresi modeli
  • Emekliliğe yumuşak geçiş modeli

Tüm bu yakın gelecek iş modelleri hali hazırda Hollanda ve Almanya başta olmak üzere pek çok dünya ülkesinde uygulanıyor. Ülkemizde de ağırlık verilerek üzerine düzenlemeler yapılması bekleniyor.

Emekliliğe yumuşak geçiş modeli nedir?

Tüm yeni iş modeller kendi içinde farklı avantaj ve dezavantajlara sahip olacak. Bunlardan biri de emekliliğe yumuşak geçiş modeli olarak dikkat çekiyor. Bu model Avrupa ülkelerinde en yaygın kullanılan iş modeli olarak da biliniyor. Genel hatlarıyla emekli olmaya yakın çalışanlar için uygulanıyor. Bu iş modelindeki temel hedef emeklilik yaşına çok az bir süre kalan çalışanların kayan iş modeline geçişinin sağlanması ve bu sayede geniş olanaklardan faydalanmasını sağlamaktır. Emeklilikte yumuşak geçiş modeli hakkında düzenlemelerin hızlıca yapılıp duyurulması bekleniyor. Önümüzdeki dönemde konuya ilişkin yapılan revizyonların duyurulması söz konusu olacaktır.

 

Emeklilik hakkında daha fazla güncel habere ulaşmak üzere bizi takip etme devam edebilirsiniz. En güncel emeklilik haberleri bu adreste sizleri bekliyor.

1 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

1 0 0 0 0 0
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
6.738.890

VAKA

6.230.441

İYİLEŞME

60.641

ÖLÜM

508.449

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
226.321.414

VAKA

131.473.367

İYİLEŞME

4.658.267

ÖLÜM

94.848.047

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son Dakika SGK Haberleri'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Son Dakika SGK Haberleri'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.