Emeklilik İçin Özel Koşullar Nelerdir, Kimleri Kapsar?

Emeklilik özel koşulları kimler için geçerlidir? Ağır engelli çocuğu bulunan kadınların özel emeklilik koşulları nelerdir? Tüm detaylar sgknews.com'da!

Emeklilik kavramı, bir hizmet sözleşmesine bağlı olarak çalışan kişilerin ya da kendi nam ve hesabına çalışan kişilerin, belirli şartları yerine getirdikten sonra çalışma hayatının sonlanması anlamına gelir. Emekli olan kişiler emekli maaşı alarak hayatlarını çalışmadan devam ettirirler. Ayrıca devletin sağlamış olduğu çeşitli haklardan yararlanmaya da devam ederler. Emekli olmak isteyen kişilerin belirli bir prim gününü, belirli bir yaş sınırını ve belirli bir hizmet süresini tamamlamış olması gerekir. Bunların yanında emeklilik için özel koşulları olan gruplar da bulunur. Bu grupları açıklayalım;

Emeklilik özel koşulları kimler için geçerlidir?

Kanuna göre emeklilik özel koşulları, belirli gruplar için geçerli olmaktadır. Bu gruplar;

  • Ağır engelli çocuğu bulunan kadın sigortalılar
  • Tarım sigortalıları
  • Fiili hizmet süresi zammı olan işlerde çalışanlar
  • Engelliği nedeniyle vergi indiriminden yararlanan sigortalılar
  • Erken yaşlanan sigortalılar
  • Maden işlerinden yeraltı işlerinde çalışan sigortalılar
  • İşe başlamadan önce malul olanlar ve çalışma gücü kaybı %60’dan az olanlar şeklinde sıralanmaktadır.

Bu sayılan grupların erken emekli olması mümkündür. Normal emeklilik koşularına göre daha erken emekli olmaları ve daha yüksek emekli maaşı almaları sağlanmıştır. Bu özel gruplardan bazılarını açıklayalım;

Ağır engelli çocuğu bulunan kadınların özel emeklilik koşulları nelerdir?

Ağır engelli çocuğu bulunan kadınlar, yeni çıkarılan düzenleme ile hem daha erken emekli olma hem de daha az prim gününü doldurma hakkına sahip olurlar. Bu düzenlemeye göre başkasının bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan kadınlar çalıştıklarında, prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, toplam prim gün sayılarına eklenmektedir. Yani bir yıl çalışmalarının dörtte bir fazlası prim gününe eklenir. Bunun sonucunda daha az çalışarak emekli olunması için gerekli olan prim gün sayısı tamamlanmış olur.

Ağır engelli çocuğu bulunan ve bunu sağlık raporu ile kanıtlayan kadın sigortalılara aynı zamanda 2008 tarihinden sonraki prim ödeme gün sayılarının dörtte biri kadar yaş haddinden indirim yapılmaktadır. Bu indirim ile bu şartları sağlayan kadınlar, daha erken yaşta emekli olmaktadır.

Fiili hizmet süresi zammı ile özel emeklilik koşulları;

Özel emeklilik koşulları geçerli olan bir başka grupta fiili hizmet süresi zammı verilen işlerde çalışan kişilerdir. Fiili hizmet süresi zammı yıpranma payı olarak da adlandırılır. Buna göre yıpranma payı olan meslek gruplarında çalışan kişilerin bir yıllık çalışmaları karşılığında, belirli bir süre kadar gün sayısı eklenmektedir. Örneğin 5 yıllık çalışmasına bir yıl eklenen kişiler toplamda 25 yılda değil, yıpranma payı ile birlikte 20 yılda emekli olma hakkı elde edecektir.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
6.794.700

VAKA

6.285.887

İYİLEŞME

61.140

ÖLÜM

508.813

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
227.602.725

VAKA

131.473.367

İYİLEŞME

4.678.667

ÖLÜM

96.129.358

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son Dakika SGK Haberleri'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Son Dakika SGK Haberleri'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.