Erken emeklilik için büyük müjde! 3600 prim günü ile emekli olabilirsiniz!

Peki, erken emeklilik için ne yapmak gerekiyor? Erken emekli olma şartları nelerdir? Kadın ve erkek vatandaşlar erken emeklilik için aranan şartlar nelerdir? Merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde!

Yıllarca çalışıp emekli olma hayali kuran vatandaşlar erken emeklilik ile ilgili yeni gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu noktada erken emekli olma noktasında araştırma yapan vatandaşlarda en büyük merak konusu ise 3600 prim günü ile emekliliğe yol açılıyor mu sorusu oldu. Bu nokta da erken emekli olmak için iki şart bulunuyor. Bunlardan ilki emekli olmak için aranan kriterler arasında yer alan ilk sigorta giriş tarihi diğeri ise yaş kriteridir. Emekli olmayı isteyen kadın ve erkek vatandaşlar için prim günü sayısı ve yaş kriterleri farklılık gösteriyor. Peki, erken emeklilik için ne yapmak gerekiyor? Erken emekli olma şartları nelerdir? Kadın ve erkek vatandaşlar erken emeklilik için aranan şartlar nelerdir? Merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde!

1999 öncesi sigorta girişiniz varsa şanslısınız!

Prim günü, yaş ve gün koşullarını yerine getirmeyi bekleyen vatandaşlar bir yandan da nasıl erken emekli olabileceklerini araştırıyor. Bildiğiniz üzere emeklilik için talep edilen bazı şartlar bulunuyor. İstisnai durumlar ve düzenlemeler hariç bu taleplerini yerine getirmeyen vatandaşlar kesinlikle emekli olamıyorlar. Ancak erken emeklilik için özel şartlardan biri ise 1999 yılı öncesinde sigorta girişinizin olmasıdır demek yanlış olmayacaktır. Eğer sizin de sigorta girişiniz tam olarak 8 Eylül 1999 yılından önceyse erken emekli olma şansı yakalıyorsunuz. Ancak sadece bu tarihte sigorta girişinizin olması erken emekli olmanız için yeterli olmuyor. Bunun yanı sıra 15 yıllık sigorta günlerinizin de dolmuş olması gerekiyor. Yaş konusunda ise kadınlarda 50 erkeklerde ise 55 yaş koşulunu yerine getiriyorsanız 3600 günle hemen emekli olabilirsiniz. Bu kriterleri yerine getirmeyen vatandaşlar ne yazık ki erken emekli olma fırsatı yakalayamıyor.

Erken emeklilik için başvurular nasıl yapılır?

Erken emeklilik için şartları yerine getiren vatandaşlar nereye başvuru yapacaklarını da merak ediyor. Başvurularınızı online üzerinden yapabileceğiniz gibi, öncelikle şartları taşıyıp taşımadığını SGK sisteminden kontrol edebilirsiniz. Emeklilik dilekçenizi vermek üzere bulunduğunuz SGK il müdürlüklerini de ziyaret ederek direk başvuruda bulunabilirsiniz.

1 1 0 0 0 1
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

1 1 0 0 0 1
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
6.738.890

VAKA

6.230.441

İYİLEŞME

60.641

ÖLÜM

508.449

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
226.453.332

VAKA

131.473.367

İYİLEŞME

4.661.290

ÖLÜM

94.979.965

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son Dakika SGK Haberleri'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Son Dakika SGK Haberleri'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.